Vzdušný priestor Slovenska už bude chrániť aj Maďarsko, v prípade potreby je bojová skupina pripravená (video)

12.6.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 12. júna, 12:29

Do ochrany slovenského vzdušného priestoru sa po Česku a Poľsku zapojí aj Maďarsko. Vyplýva to zo Spoločnej deklarácie Vyšehradskej štvorky (V4), ktorú v pondelok na Štrbskom Plese podpísali zástupcovia jednotlivých rezortov obrany v závere dvojdňových rokovaní.

V4 drží spolu

Podľa slovenského ministra obrany Martina Sklenára takáto podpora a príspevok dokazuje to, že práve v časoch, keď sa jedna z krajín V4 môže ocitnúť v ťažšej situácii, sú ostatné susedské štáty nápomocné a vedia poskytnúť podporu. Uviedol to počas tlačovej konferencie po podpise dohody.

Maďarský minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky na margo dohody uviedol, že V4 drží spolu. „Zhodli sme sa na tom, že mier je to najdôležitejšie, čo treba dosiahnuť,“ skonštatoval. Zároveň však pripomenul postoj Maďarska, že nebude dovážať na Ukrajinu zbrane, ale poskytne humanitárnu pomoc. „Naším cieľom je podporovať pokoj zbraní a mierové rokovania,“ poznamenal.

Chráni nás aj Česko a Poľsko

Česko a Poľsko chránia vzdušný priestor Slovenska od septembra minulého roka, ich pomoc bude trvať do konca tohto roka. Stíhacie lietadlá MiG-29, ktoré tvorili základ nadzvukového taktického letectva SR, totiž vlani uzemnili a v tomto roku odovzdali Ukrajine. Objednané stíhačky F-16 majú Spojené štáty Slovensku začať dodávať postupne v priebehu budúceho roka, celkovo pôjde o štrnásť kusov.

Námestník českej ministerky obrany Daniel Blažkovec počas tlačovej konferencie deklaroval podporu Ukrajine, rovnako tak urobil aj poľský minister národnej obrany Mariusz Blaszczak. „Potrebujeme zastaviť ruské inklinácie k tomu, aby obnovili svoje impérium,“ uviedol a ocenil tak spoluprácu v rámci V4.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Podľa slovenského ministra Sklenára bude spolupráca založená na schopnostiach, ktoré aktuálne jednotlivé krajiny majú. Pripomenul, že vzdušný priestor v rámci NATO je do veľmi veľkej miery integrovaný, a preto by aj v prípade potreby boli aplikované tie isté postupy – od prehľadu situácie vo vzduchu, vyhodnocovania až po prijímanie rozhodnutí.

Doplnil tiež, že s využitím kapacít všetkých troch susedných krajín v rámci vzdušnej pomoci môže Slovensko počítať do konca roka 2024. Podľa jeho slov tiež krajiny V4 spoločne pracujú na možnostiach zameniteľnosti munície medzi jednotlivými delostreleckými systémami v prípade potreby. Sklenár zároveň poukázal na to, že spoločná bojová skupina EÚ krajín V4 je v pohotovosti a v prípade, že by ju EÚ potrebovala použiť, je pripravená.

Rokovanie na Štrbskom Plese

Samotné dvojdňové rokovanie nadviazalo na aprílové stretnutie ministrov obrany Bukureštskej deviatky vo Varšave. Zároveň išlo o posledné rokovanie v rámci predsedníctva Slovenska, ktoré ho odovzdá Českej republike.

Podľa slovenského ministra sa počas neho hovorilo o spolupráci, podpore pomoci pre Ukrajinu a dôležitosti jej pokračovania. Zároveň spolu diskutovali aj o podpore v rámci vojenskej oblasti. V tejto súvislosti ale poukázal na rozdielnosť názorov na to, akým spôsobom sa dopracovať k mieru. Súčasťou nedeľného programu bolo bilaterálne rokovanie so štátnou tajomníčkou nemeckého rezortu obrany Siemtje Möllerovou.

Viac k témam: stíhacie lietadlá MiG-29, Stíhačky F-16, vzdušný priestor
Zdroj: SITA.sk – Vzdušný priestor Slovenska už bude chrániť aj Maďarsko, v prípade potreby je bojová skupina pripravená (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: