USA pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc, zahŕňa aj ťažké delostrelectvo a bezpilotné lietadlá

21.4.2022 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Joe Biden vo štvrtok oznámil dodatočnú vojenskú pomoc Ukrajine vo výške 800 miliónov dolárov. Zároveň upozornil, že Kongres bude musieť schváliť ďalšiu pomoc.

Ťažké delostrelectvo aj bezpilotné lietadlá

Nový balík vojenskej pomoci zahŕňa veľmi potrebné ťažké delostrelectvo, 144-tisíc kusov munície a bezpilotné lietadlá, ktoré budú môcť ukrajinské sily použiť v eskalujúcom boji o oblasť Donbasu na východe Ukrajiny.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Už predtým poslali USA na Ukrajinu vojenskú pomoc za 2,6 miliardy dolárov. Biden povedal, že čiastka 13,6 miliardy dolárov schválená minulý mesiac Kongresom na vojenskú a humanitárnu pomoc Ukrajine je „takmer vyčerpaná”.

Finančná pomoc 500 miliónov dolárov

USA poskytnú Ukrajine aj ďalších 500 miliónov dolárov v rámci finančnej pomoci, ktorej cieľom je udržať vyplácanie platov a dôchodkov a financovanie ďalších vládnych programov.

Informoval o tom vo štvrtok predstaviteľ amerického ministerstva financií predtým, ako sa šéfka tohto rezortu Janet Yellenová stretne s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom a ministrom financií Serhijom Marčenkom.

Nové financie na pomoc ukrajinskej ekonomike sú nad rámec 500 miliónov dolárov, ktoré americký prezident Joe Biden ohlásil v marci.

Nová pomoc prichádza v čase, keď Medzinárodný menový fond a Svetová banka na jarných zasadaniach diskutujú o tom, ako zabrániť vplyvom ruskej vojny proti Ukrajine.

(1 EUR = 1,0887 USD)

Viac k témam: Americký prezident, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – USA pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc, zahŕňa aj ťažké delostrelectvo a bezpilotné lietadlá © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: