Ukončenie pomoci Ukrajine podľa Borrella mier neprinesie. A čaká Putin na prezidentské voľby v USA?

12.6.2023 (SITA.sk) – Šéf európskej diplomacie Josep Borrell ubezpečuje, že Európa bude Ukrajinu naďalej vojensky podporovať i napriek hlasom, ktoré sú proti. „V tejto chvíli tieto spoločné snahy pokračujú,” povedal v rozhovore pre španielsku rozhlasovú stanicu Onda Cero podľa ukrajinského portálu Európska pravda.

Záujem verejnosti o vojnu klesá

Borell dodal pritom, že najnovšie údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostat ukazujú, že väčšina Európanov podporuje pomoc Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Napriek tomu však Borrell uznal, že „je normálne, že vojna na Ukrajine priťahuje oveľa väčšiu pozornosť v susedných krajinách, ktoré pociťujú priame ohrozenie a majú predchádzajúce skúsenosti s tým, čo znamená ruská agresia“, v porovnaní so Španielskom alebo Portugalskom, kde sa záujem verejnosti po viac ako roku bojov znižuje.

Borrell tiež kritizoval tých, ktorí sa zasadzujú za mier a zároveň žiadajú ukončenie vojenskej podpory Ukrajine. „Čo bude nasledovať potom? Ak prestanete vojensky podporovať Ukrajinu, neznamená to, že Rusko odíde. Všetci chceme mier, ale musíme vedieť, aký mier chceme,“ zdôraznil a

Putin má svoje ciele

Šéf európskej diplomacie zároveň pripomenul, že všetci lídri, ktorí sa stretli s ruským vodcom Vladimirom Putinom, sa vrátili s rovnakou odpoveďou. „Má vojenské ciele, ktoré treba dosiahnuť, a kým ich nedosiahne, vojnu nezastaví,“ zhrnul diplomat. Putin tiež možno podľa neho čaká na voľby v Spojených štátoch, ktoré sa uskutočnia 5. novembra 2024.

Borrell zároveň poznamenal, že ak by bol „Putinovým priateľom, podobne ako Číňania“, povedal by mu, že „urobil obrovskú chybu a musí ju čo najskôr napraviť“ a zároveň dodal, že očakávajú, že „Čína ovplyvní Putina, aby zastavil túto vojnu“.

Šéf európskej diplomacie pritom zdôraznil, že „jediným cieľom môže byť stiahnutie Ruska z okupovaných území“. Európska pravda tiež pripomína, že taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani konštatoval, že úlohou Západu je pomôcť Ukrajine dosiahnuť po vojne s Ruskom spravodlivý mier, pretože cieľom ruského prezidenta je obnovenie Sovietskeho zväzu a nezastaví sa na Ukrajine.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Ukončenie pomoci Ukrajine podľa Borrella mier neprinesie. A čaká Putin na prezidentské voľby v USA? © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: