Trump schovával utajované dokumenty aj v kúpeľni či sprche, čelí obvineniam z celkovo 37 trestných činov

10.6.2023 (SITA.sk) – Bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa obvinili zo spáchania dovedna 37 trestných činov v súvislosti so zaobchádzaním s tajnými dokumentmi, marením spravodlivosti a nepravdivými vyhláseniami.

Čoskoro 77-ročný Trump sa stal prvým bývalým prezidentom v dejinách Spojených štátov, ktorý čelí obvineniu zo strany federálnej vlády, na ktorú kedysi sám dohliadal.

Predvolali aj Trumpových právnikov

Počas uplynulého roka v rámci vyšetrovania, ktoré sa týka držby stoviek tajných dokumentov v Trumpovom floridskom sídle Mar-a-Lago a možného marenia úsilia vlády získať ich naspäť, predstúpili pred veľkú porotu vo Washingtone rôzni svedkovia vrátane Trumpových právnikov, blízkych spolupracovníkov a predstaviteľov Trump Organization.

Obžaloba v piatok uviedla, že Trump schovával utajované dokumenty na rôznych miestach svojej nehnuteľnosti – v kúpeľni, sprche, tanečnej sále, sklade, kancelárii či spálni.

Vyšetrovanie sa zameriava nielen na držbu tajných dokumentov, vrátane niektorých označených ako prísne tajné, ale aj na to, že ich Trump odmietol vrátiť, keď ho o to požiadali, a tiež na možné marenie vyšetrovania.

Prišli s príkazom na prehliadku

FBI vlani požiadal o vydanie dokumentov, ktoré mal Trump v Mar-a-Lagu, a keď nadobudli podozrenie, že bývalý prezident a jeho zástupcovia nevrátili všetky materiály, prišli znovu s príkazom na prehliadku a našli ďalšiu stovku dokumentov s utajením.

Okrem Mar-a-Laga sa ďalšie vyšetrovanie vo Washingtone zameriava na snahy Trumpa a jeho spojencov zvrátiť výsledky prezidentských volieb v roku 2020.

Viac k témam: Americký exprezident, Rezort Mar-a-Lago, utajované dokumenty
Zdroj: SITA.sk – Trump schovával utajované dokumenty aj v kúpeľni či sprche, čelí obvineniam z celkovo 37 trestných činov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: