„Sýkorky“ sa opäť postavia pred súd, bude sa pojednávať v prípade ukradnutých kamiónov spred 16 rokov

12.6.2022 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR (NS SR) vytýčil na utorok (14. júna) opätovne verejné zasadnutie v kauze krádeže kamiónov spojenej so zločineckou skupinou sýkorovcov.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici v tomto prípade v novembri 2020 vyniesol už druhý rozsudok nad trojicou obžalovaných okolo Milana D.

Obvinení zhabal majetok štát

Všetkým trom na základe požiadavky NS SR senát prvostupňového súdu potvrdil trest prepadnutia majetku v prospech štátu, ale v inej súvislosti, ako tomu bolo pri jeho prvom rozhodnutí v roku 2017.

Obžalovanému Júliusovi K. zároveň súd znížil trest odňatia slobody z pôvodných päť a pol roka na päť rokov so zaradením do výkonu trestu do zariadenia s najnižším stupňom stráženia.

Rozsudok vtedy nenadobudol právoplatnosť, lebo dvaja prítomní obžalovaní podali odvolanie a prokurátor si vo veci trestu pre Júliusa K. ponechal lehotu na odvolanie. Súd vydal následne uznesenie, na základe ktorého zakázal obžalovaným nakladať s majetkom.

Založenie zločineckej skupiny

ŠTS v júni 2017 uložil trom obžalovaným, ktorých uznal za vinných z trestných činov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a krádeže, nepodmienečné tresty. Milanovi D. vymeral súd 13 rokov, Istvánovi L. 12 a Júliusovi K. päť a pol roka väzenia.

Zároveň každému uložil aj trest prepadnutia majetku. Ďalších dvoch obžalovaných senát oslobodil, pretože sa nepodarilo dokázať, že sa na krádeži siedmich kamiónov podieľali.

Prokurátor aj traja obžalovaní sa vtedy proti verdiktu odvolali. Odvolací Najvyšší súd SR vec vrátil ŠTS na opätovné prejednanie a rozhodnutie, pričom uznal vinu a tresty odňatia slobody pre Milana D. a Istvána L.

Pranie špinavých peňazí

Podľa obžaloby sa Milan D., zvaný Milko, István L., prezývaný Išty, a Július K., známy ako Jules podieľali na krádeži kamiónov ako organizovaná skupina pod patronátom sýkorovcov. Jules navyše spáchal aj zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Jediný sa však k protiprávnemu konaniu priznal a usvedčil ostatných páchateľov. So svojimi šoférmi sa podieľal na odvoze kamiónov z objektu spoločnosti CD Trade v Malých Bieliciach pri Partizánskom do areálu svojej firmy vo Veľkom Bieli.

V roku 2010 sa u neho našli dva z ukradnutých kamiónov s novými značkami a sfalšovanými dokladmi. Jedno z vozidiel Július K. používal za odmenu na skutku.

Sedem kamiónov z areálu v Malých Bieliciach ukradli ešte koncom mája 2006. Krádež si objednali predstavitelia firmy Valder, pretože nevládali splácať leasing. V tejto veci bol sprostredkovateľom s gangom „sýkoriek“ topoľčiansky podnikateľ Jozef Mišenka, ktorého zavraždili v júli 2010. Prokuratúra škodu vyčíslila na viac ako 970-tisíc eur.

Viac k témam: Krádež, Mafia, Prepadnutie majetku, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – „Sýkorky“ sa opäť postavia pred súd, bude sa pojednávať v prípade ukradnutých kamiónov spred 16 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: