Slovensko je podľa ministra Blanára pripravené poskytnúť Ukrajine humanitárnu pomoc, núdzovú podporu vyžaduje energetická sieť

21.11.2023 (SITA.sk) – Slovensko je podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára (Smer-SD) pripravené na núdzovú podporu ukrajinskej energetickej siete. Šéf slovenskej diplomacie tiež na online stretnutí ministrov zahraničných vecí vo formáte G7+ uviedol, že sme pripravení i na dodávky elektriny na komerčnom základe.

Pokračovanie humanitárnej pomoci

„Rovnako posúdime rozšírenie kapacít cezhraničného prepojenia elektrických sietí medzi Slovenskom a Ukrajinou,“ avizoval Blanár. Dodal, že Slovenská republika bude pokračovať v humanitárnej pomoci pre Ukrajinu.

„V tomto kontexte chceme byť aktívni a pomôcť prekonať náročné zimné obdobie, v úzkej spolupráci s ukrajinskou stranou pripravujeme dodávky generátorov a ďalších tovarov v nasledujúcich mesiacoch,“ uviedol.

Kritické nedostatky v sektore energetiky

Ako informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, Blanár sa na online stretnutí ministrov zúčastnil na základe pozvania ministra zahraničných vecí USA Antonyho Blinkena. Ministri sa v rámci stretnutia venovali záväzku pokračovať v dodávkach najkritickejších elektrárenských zariadení Ukrajine.

Vystúpil na ňom i minister zahraničných vecí Ukrajiny Dmytro Kuleba s informáciou o kritických nedostatkoch v civilnom sektore energetiky. Rovnako informoval aj o technických opatreniach, ktoré by mohli ukrajinskému obyvateľstvu pomôcť s prekonaním prichádzajúcej zimy.

„Na stretnutí ministri zahraničných vecí identifikovali medzery v energetickom sektore, zaplnením ktorých v horizonte šiestich mesiacov sa môžu zmierniť humanitárne dopady vojnových akcií Ruskej federácie na území Ukrajiny,” doplnilo MZVaEZ SR s tým, že stretnutie viedol Blinken a spolu s ním štátny minister Japonska pre zahraničné veci Iwao Horii.

Viac k témam: americký minister zahraničných vecí, Elektrická energia, Humanitárna pomoc Ukrajine, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Štáty G7, ukrajinský minister zahraničných vecí
Zdroj: SITA.sk – Slovensko je podľa ministra Blanára pripravené poskytnúť Ukrajine humanitárnu pomoc, núdzovú podporu vyžaduje energetická sieť © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: