Šéf Slovenskej pospolitosti pôjde pred súd, za viaceré extrémistické činy mu hrozí až osem rokov

19.4.2022 (Webnoviny.sk) – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) vytýčil na pracovisku v Banskej Bystrici na 12. júla hlavné pojednávanie so šéfom združenia Slovenská pospolitosť Jakubom Š.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na neho ešte v januári podal obžalobu pre viacero extrémistických trestných činov.

Hrozí mu až osem rokov

Podľa obžaloby sa totiž v rokoch 2015 až 2018 dopustil zločinu rozširovania extrémistických materiálov, zločinu výroby extrémistických materiálov a iných trestných činov. V prípade dokázania viny pred súdom mu hrozí trest odňatia slobody na štyri až osem rokov.

Hudobníka Reborna už odsúdili

Jakuba Š. zadržala Národná kriminálna agentúra 10. mája 2018 pri akcii namierenej proti extrémistom. Spolu s ním zadržali aj hudobníka Jaroslava P. a bývalého predsedu okresnej organizácie strany Ľudová strana Naše Slovensko v Ružomberku Michala Buchtu.

Hudobníka známeho ako Reborn v júni 2021 ŠTS odsúdil za extrémizmus na úhrnný trest vo výmere štyri roky nepodmienečne v ústave na výkon trestu s najnižším stupňom stráženia. Tento rozsudok ešte nie je právoplatný, lebo prokurátor sa odvolal a rozhodovať vo veci bude Najvyšší súd SR.

Buchta podpísal dohodu o vine a treste

V prípade Buchtu ŠTS v októbri minulého roku schválil dohodu o vine a treste medzi obvineným a prokurátorom ÚŠP.

Súd konkrétne uznal obvineného za vinného zo zločinu rozširovania extrémistických materiálov a uložil mu úhrnný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní troch rokov.

Viac k témam: Extrémizmus, Pojednávanie, Súdny proces
Zdroj: Webnoviny.sk – Šéf Slovenskej pospolitosti pôjde pred súd, za viaceré extrémistické činy mu hrozí až osem rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: