Rusi udreli na obývané časti Charkova kazetovou muníciou, ide o zakázanú zbraň (video)

13.4.2022 (Webnoviny.sk) – Video zdieľané na sociálnych médiách zachytáva pravdepodobné výbuchy kazetovej munície v civilnej oblasti Charkovskej oblasti. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Rusi pokračujú vo vraždení

Vidieť v ňom najmenej štyri výbuchy v niekoľkosekundových odstupoch, ktoré zasiahli oblasť asi 90 metrov pozdĺž cesty. Chvíľu potom vidieť, ako na ulicu dopadá menšia munícia, ktorá spôsobuje ďalšie výbuchy.

Ruské ozbrojené sily čelia obvineniam, že pravidelne používajú kazetovú muníciu na civilné ciele na Ukrajine. Ľudskoprávna monitorovacia misia OSN na Ukrajine minulý týždeň informovala, že má dôveryhodné správy o tom, že ruské sily použili kazetovú muníciu v obývaných oblastiach najmenej 24-krát.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine: Charkov (fotografie)

Vojnové zločiny

Medzinárodný dohovor, ktorý zakazuje používanie kazetovej munície, vstúpil do platnosti v roku 2010 a dosiaľ ho podporilo viac ako 100 krajín. Rusko ani Ukrajina však nie sú jeho zmluvnými štátmi.

Podľa Vysokej komisárky OSN pre ľudské práva Michelle Bachelet by takéto útoky mohli byť považované za vojnové zločiny.

Viac k témam: Kazetová munícia, rusko-ukrajinský konflikt, Vojnové zločiny
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusi udreli na obývané časti Charkova kazetovou muníciou, ide o zakázanú zbraň (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: