Na využívanie eurofondov pre marginalizované skupiny by mal dozerať splnomocnenec pre Rómov

2.4.2022 (Webnoviny.sk) – Úrad vlády SR, konkrétne Úrad splnomocnenca pre rómske komunity (ÚSVRK) by mal koordinovať proces inklúzie marginalizovaných rómskych komunít a použitie finančných prostriedkov z fondov Európskej únie určených na inklúziu.

Vyplýva to z navrhovanej novely zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy.

Podľa materiálu predloženého do medzirezortného pripomienkového konania je dôvodom návrhu skutočnosť, že úrad splnomocnenca prešiel z pôsobnosti rezortu vnútra, ktorý mal agendu na starosti práve pod úrad vlády.

Navrhované opatrenie

Uvedeným spôsobom sa vytvára právne prostredie pre efektívny výkon koordinačnej funkcie splnomocnenca v rozsahu právnych úkonov a poukazovania transferov verejných zdrojov v oblasti inklúzie Rómov,” konštatuje dokument. Navrhované opatrenie by malo nadobudnúť účinnosť od prvého novembra.

ÚSVRK prešiel minulý rok z Ministerstva vnútra SR pod Úrad vlády SR, pričom pod ministerstvom fungoval od roku 2012. Za ten čas sa vo vedení vystriedali štyria splnomocnenci.

Peter Pollák pôsobil ako splnomocnenec v rokoch 2012 až 2016, Ábel Ravasz v období od roku 2016 do roku 2020 a Andrea Bučková od roku 2020 do 2021. Momentálne je na čele úradu Ján Hero.

Riešenie záležitostí rómskych komunít

ÚSVRK je poradným orgánom vlády pre problematiku rómskych komunít na Slovensku.

Plní úlohy zamerané na riešenie záležitostí rómskych komunít a vytvára systémové opatrenia na zlepšenie postavenia a ich integráciu do spoločnosti, osobitne v oblasti tvorby, realizácie a koordinácie efektívnejších politík a realizácie systémových opatrení, zameraných na prevenciu sociálneho vylúčenia rómskych komunít a podporu ich začleňovania do spoločnosti.

Viac k témam: Marginalizované rómske komunity (MRK), Rómske komunity
Zdroj: Webnoviny.sk – Na využívanie eurofondov pre marginalizované skupiny by mal dozerať splnomocnenec pre Rómov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: