Kučerka dostal 11 rokov väzenia, obvinili ho v rámci policajných akcií Očistec aj Judáš

17.3.2022 (Webnoviny.sk) – Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici uznal obžalovaného Mariána Kučerku za vinného z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.

Uložil mu úhrnný trest 11 rokov väzenia so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia.

Ďalej súd obžalovanému uložil trest prepadnutia majetku, ako aj ochranný dohľad vo výmere jeden rok. Rozsudok je neprávoplatný. Tlačovú agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjaková.

Kučerka sa cíti nevinný

Prokurátor bývalého vyšetrovateľa NAKA Kučerku obžaloval pre skutok kvalifikovaný ako zločin prijímania úplatku a druhý skutok ako obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v spolupáchateľstve. Obžalovaný na súde na konci januára prehlásil, že pri obidvom skutkoch, ktoré sa mu kladú za vinu, sa cíti nevinný.

Podľa prokurátora mal v prvom skutku byť úplatok 50-tisíc eur rozdelený na dve časti, z ktorých jednu mal dostať obžalovaný.

V druhom skutku si mal podľa obžaloby nechať z 200-tisíc eur dve tretiny. Podľa výpovede obžalovaného z prípravného konania dostal od bývalého šéfa národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka v prvom prípade 20-tisíc eur a v druhom 50-tisíc eur.

Akcie „Očistec” a „Judáš”

Obžalovaný mal predtým prispôsobiť uznesenie, v ktorom figuroval Štefan Žiga, rodinný príslušník vtedajšieho ministra Petra Žigu, aby menovaný nebol obvinený. V druhom skutku mal tiež ovplyvniť vyšetrovanie v inom prípade. Financie mal Kučerka minúť na svoje potreby, ale ako uviedol, nevedel, za čo ich dostal.

Kučerku obvinili v rámci policajných akcií Očistec aj Judáš. Podľa medializovaných informácií prijal úplatky od nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra, ako aj bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa. Figuroval tiež v prípade bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského, v prípade ktorého však generálny prokurátor zrušil obvinenie.

Kučerka sa do povedomia dostal aj tým, že prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Michala Šúreka a Ondreja Repu obvinil z nátlaku a vyhrážok. Neskôr sa im však ospravedlnil s tým, že šlo o nepravdivé tvrdenia.

Viac k témam: Akcia “Judáš”, Akcia “Očistec”, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Kučerka dostal 11 rokov väzenia, obvinili ho v rámci policajných akcií Očistec aj Judáš © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: