Kolíková vyzvala generálneho prokurátora Žilinku, aby odstúpil z funkcie

8.12.2023 (SITA.sk) – Poslankyňa a bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) vyzvala generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby odstúpil z funkcie.

Uviedla to na margo Žilinkovho vyhlásenia, že Úrad špeciálnej prokuratúry nie je pre fungovanie prokuratúry nevyhnutný. Podľa generálnej prokuratúry je zároveň výlučnou právomocou zákonodarcu, pre akú organizáciu prokuratúry SR sa rozhodne.

Žilinka je ticho, keď idú zrušiť špeciálnu prokuratúru

„Považujem za nevídané, aby generálny prokurátor, osobitne ten, ktorý bol súčasťou špeciálnej prokuratúry, ktorý nikdy nijakým spôsobom nespochybňoval túto inštitúciu, bol ticho, keď idú zrušiť špeciálnu prokuratúru. A nielen, že sa nevie zastať špeciálnych prokurátorov, nevadí mu ani to, že vezmú spisy desiatkam špeciálnych prokurátorov a dajú ich krajským prokurátorom, ktorí o nich nič nevedia,” upozornila poslankyňa.

Rezignoval na svoju funkciu a poslanie

Taktiež je podľa nej nevídané, že sa Žilinka neohradí ani voči spôsobu, akým chce nové zmeny zaviesť vláda Roberta Fica (Smer-SD). Kolíková zároveň informovala, že 30 špeciálni prokurátori vyjadrili odmietavé stanovisko voči plánovanému zrušeniu inštitúcie.

„Núti ma to prijať úvahu, že generálny prokurátor nie je slobodný pri svojom rozhodovaní. Ak takýmto spôsobom rezignoval na svoju funkciu, na svoje poslanie, má niečo ťaživé, čo ho obmedzuje vo svojom výkone funkcie,” uviedla Kolíková.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Generálny prokurátor SR, prokurátori
Zdroj: SITA.sk – Kolíková vyzvala generálneho prokurátora Žilinku, aby odstúpil z funkcie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: