Hlas považuje programové vyhlásenie vlády za realistické, nerieši však finančnú situáciu samospráv

12.6.2023 (SITA.sk) – Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) považuje programové vyhlásenie vlády Ľudovíta Ódora za realistické, štandardné a zodpovedajúce politickému mandátu, ktorý kabinet dostal od prezidentky Zuzany Čaputovej.

Podľa predsedu Hlasu Petra Pellegriniho ale programové vyhlásenie neprináša konkrétne riešenia pre finančnú situáciu samospráv, v zdravotníctve riešenie hrozby prepadu prostriedkov z Plánu obnovy, a to najmä v súvislosti s výstavbou nemocníc, či opatrenia na zníženie cien potravín.

Stabilizovanie verejných financií

Opatrenia v týchto oblastiach označil politický subjekt za veľmi všeobecné, na druhej strane ale ocenil, že medzi prioritami úradníckej vlády je stabilizovanie verejných financií a záchrana prostriedkov z eurofondov. Hlas-SD to uviedol v tlačovej správe.

Oceňujeme snahu pomôcť chudobným ľuďom v boji so zdražovaním potravín a energií. Budeme však pozorne sledovať, na základe akých kritérií chce vláda určiť, kto pomoc potrebuje a kto už nie. O adresnosti sa totiž ľahko hovorí, ale ťažšie je už ju realizovať v praxi. V programe nám chýbajú účinné systémové opatrenia v boji so zdražovaním. Dúfame, že podpora sociálnych služieb z Plánu obnovy sa konečne zaradí medzi priority, lebo dlhodobá sociálna a zdravotná starostlivosť potrebuje nevyhnutne reformu,” vyjadril sa Pellegrini.

Reálny odpočet stavu

Doplnil, že v Hlase vítajú aj úsilie o zvyšovanie príspevkov pre zdravotne postihnutých občanov, a tiež pomoc deťom vrátane právnej ochrany. Líder Hlasu ale podotkol, že ich bude zaujímať výška vyčlenených financií.

Pellegrini tiež poznamenal, že od jednotlivých ministrov očakávali, že ešte pre voľbami verejnosti poskytnú reálny odpočet stavu, v akom ostal štát po vládach Igora Matoviča (OĽaNO a priatelia) a Eduarda Hegera (Demokrati). Potvrdil tiež, že vláde v Národnej rade SR nevyjadria podporu tak, ako to od začiatku deklarovali.

Viac k témam: Opozícia, Plán obnovy, Predseda strany Hlas-SD, Programové vyhlásenie vlády
Zdroj: SITA.sk – Hlas považuje programové vyhlásenie vlády za realistické, nerieši však finančnú situáciu samospráv © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: