Firmy očakávajú nárast počtu zamestnancov v druhom štvrťroku, najhoršie vyhliadky na prácu má stredné Slovensko

2.4.2022 (Webnoviny.sk) – Očakávania zamestnávateľov na Slovensku na druhý štvrťrok tohto roka sú optimistické. Podľa pravidelného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť Manpower na vzorke 513 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov v apríli až júni tohto roka očakáva 32 % opýtaných zamestnávateľov a 23 % oslovených firiem ich pokles.

Žiadne zmeny v počte pracovných síl v druhom štvrťroku tohto roka nepredpokladá 37 % zamestnávateľov, 8 % zamestnávateľov sa k náborovým plánom nevedelo vyjadriť.

Najlepšie vyhliadky má bankovníctvo

Po sezónnom očistení dát, ktorým sa odstránil vplyv sezónnych výkyvov v náborových aktivitách, hodnota indexu stúpla na kladných 11. V porovnaní s minulým štvrťrokom index klesol o 5 percentuálnych bodov, avšak v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku vzrástol o 6 percentuálnych bodov.

Na druhý štvrťrok tohto roka sa nárast počtu pracovných síl očakáva v 10 z 11 slovenských odvetví. Najlepšie vyhliadky pre uchádzačov o zamestnanie hlási odvetvie bankovníctva, financií, poistenia a nehnuteľností a odvetvie stavebníctva, najslabšiu predpoveď na druhý kvartál tohto roka hlásia zamestnávatelia v odvetví neziskových organizácií. Najlepšie vyhliadky pre uchádzačov o zamestnanie avizujú zamestnávatelia v Bratislave, najhoršie na strednom Slovensku.

Prieskum každý štvrťrok 

„Zber dát bol ukončený ešte pred vypuknutím vojenského konfliktu na Ukrajine, takže dopad týchto udalostí na náborové zámery sa prejaví až vo výsledkoch prieskumu pre tretí kvartál 2022,” uviedla spoločnosť Manpower Group.

Prieskum “Manpower Index trhu práce” sa vykonáva každý štvrťrok na sledovanie zámerov zamestnávateľov znížiť alebo zvýšiť počet zamestnancov počas nasledujúceho štvrťroku. Na druhý kvartál tohto roka bola oslovená reprezentatívna vzorka 513 zamestnávateľov na Slovensku s rovnakou otázkou: “Ako očakávate, že sa zmení celkový počet zamestnancov vo vašej spoločnosti v nasledujúcom štvrťroku do konca júna 2022 v porovnaní s aktuálnym štvrťrokom?”.

Spoločnosť Manpower Group poskytuje služby a riešenia, ktoré pokrývajú životný cyklus zamestnanca. Na Slovensku sa Manpower každý mesiac stará o personálnu a mzdovú agendu viac ako dvetisíc pridelených zamestnancov, ktorých vyhľadal a ktorí pracujú u jeho klientov.

Viac k témam: Nábor zamestnancov, Prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Firmy očakávajú nárast počtu zamestnancov v druhom štvrťroku, najhoršie vyhliadky na prácu má stredné Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: