Česi schválili návrh na vyslanie svojich vojakov na Slovensko, kde budú veliť jednotke NATO

24.3.2022 (Webnoviny.sk) – Českí poslanci schválili návrh na vyslanie českých vojakov na Slovensko, kde budú veliť jednotke NATO. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s tým, že návrh už minulý týždeň odsúhlasil Senát.

Posilní sa obrana Východného krídla

Až 650 českých vojakov sa tak bude môcť začleniť do dvojtisícovej mnohonárodnej jednotky, ktorá bude mať základňu pri Zvolene.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Česi budú veliť jednotke, v ktorej budú aj vojaci z Nemecka, Poľska, Slovinska, Holandska a Spojených štátov. Misia má posilniť obranu Východného krídla Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine. Za vyslanie hlasovalo 143 zo 151 prítomných poslancov.

Náklady na misiu ešte môžu porásť

„Pre ruskú agresiu neexistuje ospravedlnenie,“ konštatovala česká ministerka obrany Jana Černochová, podľa ktorej na Slovensko fakticky odídu štyri stovky vojakov a zvyšok je určený ako rezerva pre ich striedanie.

Celkové náklady na misiu sú odhadované na 540 miliónov českých korún, no táto čiastka podľa Černochovej nemusí byť konečná. „Je to dôležitý príspevok k obrane Severoatlantickej aliancie,“ vyjadril sa minister zahraničia Jan Lipavský.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Pod jednotku, ktorá bude vo vojenskom obvode Lešť, bude patriť aj 50 vojakov, ktorí majú na starosti vybudovanie a prevádzku humanitárnej základne pre ukrajinských utečencov pri Liptovskom Mikuláši.

(1 EUR = 24,605 CZK)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Vojaci NATO, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Česi schválili návrh na vyslanie svojich vojakov na Slovensko, kde budú veliť jednotke NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: