Advokátska komora víta schválenú súdnu mapu, očakáva zvýšený záujem o právne poradenstvo

27.4.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenská advokátska komora (SAK) od začiatku podporovala jasný cieľ reformy súdnej mapy, ktorým je zlepšiť kvalitu súdnictva. Jej predseda Viliam Karas pripomína, že komora venovala veľa času a energie na prípravu odborných a vecných pripomienok, ktoré boli vznesené aj v rámci legislatívneho procesu. V tlačovej správe o tom informoval Pavol Kubík z mediálneho odboru SAK.

Komora očakáva, že po schválení reformy súdnej mapy bude zvýšený dopyt po profesionálnom právnom poradenstve. „Pokiaľ ide o reálne dosahy na občanov a efektívnosť justície, na riziká sme upozorňovali. Napriek tomu si dnes úprimne želáme, aby tie dosahy boli len pozitívne a priniesli reálne zlepšenie činnosti súdov,“ povedal Karas.

SAK v súvislosti so stále narastajúcou dĺžkou súdnych konaní pri riešení obchodných sporov podnikateľom odporúča, aby pri uzatváraní kontraktov zodpovedne zvažovali, kto bude riešiť potenciálne budúce spory a vždy túto vec konzultovali so svojím advokátom.

„SAK v tejto súvislosti pripomína možnosť využiť pri tvorbe zmlúv doložky Rozhodcovského súdu SAK, a vyhnúť sa tak riziku dlhoročných sporov pred všeobecnými súdmi,“ povedal Karas.

Doplnil, že priemerná dĺžka konania pred Rozhodcovským súdom SAK sa pri bežných obchodných sporoch pohybuje okolo štyroch mesiacov.

Viac k témam: Reforma súdnictva, Súdna mapa, Súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Advokátska komora víta schválenú súdnu mapu, očakáva zvýšený záujem o právne poradenstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: